Weeronline

Meer eikenprocessierupsen verwacht: kans op jeukklachten neemt toe

11 juni 2026, 09:00

Ongedierte
De eikenprocessierups. Foto: AdobeStock / André Muller
De eikenprocessierups. Foto: AdobeStock / André Muller

Het seizoen van de eikenprocessierups is weer begonnen en dit jaar lijkt de kans op overlast groter dan de afgelopen jaren. Lees hier wat je kan verwachten!

Waarom worden er meer rupsen verwacht?

Afgelopen najaar werden opvallend veel eikenprocessievlinders waargenomen. Dat is een belangrijke aanwijzing voor het aantal rupsen dat het jaar daarop uit de eitjes komt. Landelijk werden zelfs drie keer zoveel vlinders geteld als een jaar eerder.

Dat betekent niet automatisch dat we een plaagjaar krijgen zoals in 2019, maar de kans op overlast is wel duidelijk groter dan de afgelopen jaren. De komende weken wordt nauwlettend gevolgd hoe de rupsen zich ontwikkelen en of de verwachtingen uitkomen.

Dit is wanneer de eikenprocessierups de meeste overlast veroorzaakt03 juni 2026, 05:12

Wij hebben voor je uitgezocht wanneer de eikenprocessierups de meeste overlast veroorzaakt. Dat is ongeveer van half mei tot half juli.

Lees meer
Dit is wanneer de eikenprocessierups de meeste overlast veroorzaakt

Vooral in het noorden veel overlast mogelijk

De grootste kans op overlast lijkt dit jaar in de noordelijke provincies te liggen. Daar is de zogenoemde plaagdruk hoog. In Utrecht, Gelderland en Noord-Brabant wordt een matige hoeveelheid rupsen verwacht. In de overige provincies lijkt de kans op grote problemen voorlopig kleiner.

Toch kunnen de verschillen lokaal groot zijn. Zelfs binnen een provincie kunnen sommige gebieden veel rupsen tellen, terwijl elders nauwelijks nesten worden gevonden. Omdat het noorden langer met lagere temperaturen te maken had, komt het seizoen daar waarschijnlijk iets later op gang dan in de rest van het land.

Download Weeronline app

Geen herhaling van het extreme jaar 2019

Voor veel mensen ligt de grote overlast van de eikenprocessierups alweer enkele jaren achter ons. Het laatste echte piekjaar was 2019. Daarna nam het aantal rupsen jaar na jaar af.

Hoewel er dit jaar meer rupsen worden verwacht, wijzen de huidige cijfers er niet op dat het recordniveau van 2019 wordt bereikt. Het aantal waargenomen vlinders blijft daarvoor nog duidelijk te laag.

Klachten voorkomen

De overlast wordt niet veroorzaakt door de rups zelf, maar door de microscopisch kleine brandhaartjes die de dieren loslaten. Deze haartjes veroorzaken uitslag, rode bultjes en jeuk. Om klachten te voorkomen moet je dus zorgen dat je niet in aanraking komt met de haartjes. Als je in de buurt bent van besmette eikenbomen is het verstandig om je lichaam te bedekken en niet op de grond te zitten.

Als je dan toch in aanraking bent gekomen met de haren moet je niet meteen gaan krabben. Beter kan je de huid strippen met een plakbandje zodat je zeker weet dat de haren zich niet meer op de huid bevinden.

Lees ook:

Verena Mülder
Door Verena Mülder

Meteoroloog