Weeronline

Orioniden op komst: wanneer kun je het beste vallende sterren zien?

21 oktober 2026, 07:30

Astronomie
Meteorenzwerm Orioniden. Beeld: AS / Paulista
Meteorenzwerm Orioniden. Beeld: AS / Paulista

De komende dagen is de meteorenzwerm de Orioniden actief. Het weer werkt alleen niet altijd mee om de vallende sterren te kunnen zien. Wanneer kun je het beste naar de hemel kijken?

Donderdag 22 oktober rond 6.00 uur bereikt de meteorenzwerm de Orioniden zijn hoogtepunt. Het zijn snelle meteoren die met gemiddeld 66 kilometer per seconde (bijna 238.000 kilometer per uur) door de atmosfeer bewegen. Daarbij laten ze vaak een lichtend naspoor achter. Dit jaar valt de piek op een gunstig moment, omdat het in de vroege ochtend nog behoorlijk donker is en er geen storend maanlicht is.

Om de vallende sterren goed te kunnen zien, zijn wel brede opklaringen nodig. Ook is het verstandig om een donkere plek op te zoeken, omdat omgevingslicht het waarnemen bemoeilijkt. Op plekken met veel licht zie je gemiddeld slechts een kwart tot een derde van de meteoren die je op een donkere locatie kunt waarnemen.

Kijktips voor het zien van vallende sterren18 oktober 2026, 06:54

Ben jij dol op vallende sterren of wil je gewoon graag een wens doen? Deze kijktips helpen je om zoveel mogelijk vallende sterren te spotten.

Lees meer
Kijktips voor het zien van vallende sterren

Donderdagochtend goede kans

Woensdagavond neemt de bewolking vanuit het zuiden toe, waardoor de kans om vallende sterren te zien aanvankelijk klein is. In de nacht naar donderdag kunnen echter weer opklaringen ontstaan. Met een beetje geluk zijn er tijdens het hoogtepunt van de meteorenzwerm, donderdag rond 6.00 uur, voldoende opklaringen om de Orioniden te bewonderen. Wel kunnen wolkenvelden en enkele buien het zicht op de sterren tijdelijk belemmeren.

Kun je in de nacht naar donderdag niet kijken? Dan zijn ook de twee dagen na de piek nog interessant. De meteorenzwerm is namelijk niet na een paar uur voorbij, maar zorgt gedurende meerdere dagen voor verhoogde meteorenactiviteit. Vooral in de late nacht en vroege ochtend, rond 6.00 uur, is de kans om vallende sterren te zien het grootst.

Ook donderdagavond zijn er mogelijk nog opklaringen, maar daarna verslechteren de weersomstandigheden. Vrijdag krijgen we te maken met een krachtige depressie die naast wolken en buien ook veel wind met zich meebrengt. Mogelijk komt het zelfs tot storm. Door het wisselvallige weer wordt de kans om later in de week nog vallende sterren te zien een stuk kleiner.

Weerbericht Nederland promo

Floris Lafeber
Door Floris Lafeber

Meteoroloog