Weeronline

Maandverwachting: zo groot is de kans op nazomerweer

16 september 2026, 07:10

Maandverwachting

Het is deze maand nog niet tot een lange periode met nazomerweer gekomen. Komt het er later in september of begin oktober alsnog van, of barst de herfst los? Je checkt het in deze maandverwachting.

Voeg ons toe als voorkeursbron

De komende dagen komt de paraplu goed van pas, want het is behoorlijk wisselvallig. Een westelijke wind brengt geregeld buien of regen naar ons land, maar tot compleet verregende dagen en grote neerslagsommen komt het niet.

Tussen de buienzones door schijnt soms de zon en dan ligt de temperatuur vaak tussen 16 en 19 graden. Dit klinkt misschien fris, maar is best gebruikelijk voor deze tijd van het jaar. Verder waait de westenwind vooral in de kustgebieden soms stevig door, waardoor het in deze regio’s soms onstuimig kan zijn en het herfstachtig aanvoelt.

Periode met rustig en mogelijk vrij warm nazomerweer

Vanaf zondag neemt de buienkans af en breekt een drogere periode aan met kans op bovengemiddelde temperaturen. Hoe warm het precies wordt hangt af van de windrichting. Komt de wind uit het zuiden of zuidoosten dan stijgt de kans op warm en zonnig nazomerweer met waarden tussen 20 en 25 graden. In Centraal- en Zuid-Europa is er namelijk nog heel warme lucht aanwezig met regionaal zelfs nog tropische waarden van 30 graden of meer.

Er staat ons een mooie nazomerperiode te wachten. Foto: Toon Boons
Er staat ons een mooie nazomerperiode te wachten. Foto: Toon Boons

Waait de wind uit het noorden of noordwesten, dan blijft ons land gevoelig voor bewolking en een enkele bui van zee. Op dit moment is er een goede kans op een aantal mooie nazomerdagen.

Het rustige weer brengt ook een keerzijde met zich mee, want onder heldere en windstille omstandigheden stijgt de kans op mist of lage bewolking. Omdat de zon aan kracht verliest en de nachten langer worden, kan deze grijzigheid steeds hardnekkiger worden.

Oktober begint rustig, maar wisselvalligheid lonkt

Begin oktober verandert er waarschijnlijk weinig, maar richting het midden van de maand lijkt de wisselvalligheid toe te nemen. Regengebieden en buien vanaf de Atlantische Oceaan komen dichterbij. Daarnaast lijkt ook in het Middellandse Zeegebied de buienkans toe te nemen. Met deze toenemende buienkans in het westen en zuiden van Europa steekt er in ons land een wind op uit het zuidwesten tot zuiden. Hiermee wordt er zachte en vochtige lucht aangevoerd, met een toenemende buienkans in ons land tot gevolg.

Normaal ligt de temperatuur rond 17 graden, maar hier zitten we een aantal graden boven. Kortom: in de loop van de oktobermaand wordt er zachter weer dan normaal verwacht, maar dit gaat wel gepaard met een toenemende wisselvalligheid.

Banner Whatsapp WOL

Hoofdfoto en foto videothumb: Toon Boons

Floris Lafeber
Door Floris Lafeber

Meteoroloog